+48 607 587 145

Rentgen stomatologiczny to bardzo potrzebne badanie, które służy zarówno profilaktyce oraz diagnostyce stomatologicznej, jak i planowaniu leczenia. Zdjęcia rentgenowskie często wykorzystuje się w stomatologii i endodoncji, gdyż zawierają cenne informacje diagnostyczne.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, zwane inaczej leczeniem endodontycznym, polega na usunięciu miazgi z kanałów, wykonaniu dezynfekcji, następnie wypełnieniu ich odpowiednimi materiałami i ostatecznie szczelnym zabezpieczeniu korony zęba. Leczenie kanałowe często wykonywane jest przy pomocy mikroskopu. Lekarz musi po usunięciu chorej miazgi poszerzyć kanały korzeniowe, przygotować je do wypełnienia i zamknięcia specjalnym materiałem, a ostateczny efekt leczenia w postaci wypełnionych do końca przewodów korzeniowych sprawdza na zdjęciu RTG. Leczenie kanałowe często udaje się przeprowadzić nawet na jednej wizycie.

Dlaczego leczymy zęby kanałowo?

Chore zęby stanowią poważne ognisko infekcji i są potencjalnym zagrożeniem dla całego organizmu. Leczenie kanałowe dla wielu pacjentów jest jedynym sposobem, aby uratować chorego zęba. Jest ono konieczne, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba – unaczynionej i unerwionej tkanki wypełniającej komorę zęba i jego kanały. Wyleczony kanałowo ząb może funkcjonować w organizmie jeszcze przez wiele lat, spełniając swoje podstawowe funkcje: żującą i estetyczną. Zaniechanie endodoncji prowadzi w krótkiej perspektywie do utraty chorego zęba.

Czym jest badanie RTG?

RTG zęba to jedno z częstszych badań wykonywanych w celu diagnozy stomatologicznej. Stomatolog endodonta zleca je, aby ocenić kondycję zębów i podjąć decyzję co do leczenia kanałowego. Cechą charakterystyczną rentgena punktowego zęba jest bardzo wysoka rozdzielczość zdjęcia. Badanie to nie jest szkodliwe, ponieważ dawki promieniowania, pomimo obaw wielu pacjentów, są minimalne i w związku z tym nie mają negatywnego wpływu na stan zdrowia osób poddawanych prześwietleniu.

Kiedy endodonta zleca badanie RTG zęba?

Badanie to specjalista endodonta zleca w momencie, gdy potrzebuje dokładnej oceny stanu zębów przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym w celu oceny korzenia: jego długości oraz ilości kanałów. Musi ocenić również stan tkanek okołowierzchołkowych i możliwość wystąpienia zmian np. ziarniniaków, torbieli itp.

Po zakończeniu leczenia kanałowego należy ponownie zrobić badanie, aby przekonać się, czy kanał wypełniony został prawidłowo. Rentgen zębów może być zalecony również wówczas, gdy lekarz podejrzewa obecność stanów zapalnych lub innych zmian chorobowych. Czasem RTG zębów wykonywane jest także w trakcie leczenia, aby sprawdzić jego skuteczność. Wykonując to badanie dentysta endodonta może dokładnie sprawdzić kondycję uzębienia, tkanki kostnej żuchwy, szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego. Pozwala ono również precyzyjnie określić długość oraz kształt kanału zębowego.

Dlaczego zdjęcia RTG zęba są konieczne w procesie leczenia kanałowego?

Zdjęcie RTG wykonane przed leczeniem kanałowym pozwala stomatologowi ocenić wszystkie parametry zęba, między innymi długość korzeni, ilość kanałów, stan tkanek okołowierzchołkowych. Zdjęcie RTG wykonane po zakończeniu leczenia pozwala upewnić się, czy kanały zęba zostały wypełnione prawidłowo i do końca.