Gdy zaczyna boleć ząb, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. W wielu przypadkach konieczne może się okazać leczenie kanałowe. Cena tego zabiegu potrafi wahać się nawet o kilkaset złotych. Od czego to zależy i czy warto zdecydować się na leczenie pod mikroskopem?

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Kanałowe leczenie jest niezbędne w sytuacji, gdy doszło do zapalenia miazgi. W początkowej fazie objawia się nadwrażliwością i delikatnym bólem zęba, zwłaszcza przy spożywaniu posiłków lub piciu zimnych napoi. Na tym etapie jest jednak często ignorowane, dlatego z czasem objawy się nasilają. Po kilku dniach może pojawić się już pulsujący i ostry ból, który nasila się w pozycji leżącej. Ząb staje się również wrażliwy na dotyk. To właśnie wtedy pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego. 

Zapalenie miazgi wywołuje najczęściej postępująca próchnica zęba, która wnika coraz głębiej w jego wnętrze. Może być spowodowane również przez uszkodzenia mechaniczne, takie jak złamanie lub częste otwieranie zęba podczas wielokrotnego leczenia. 

Ile trwa leczenie kanałowe?

Większości osób kanałowe leczenie kojarzy się z bólem i z kilkoma nieprzyjemnymi wizytami u dentysty. Czasami jednak jest to jedyny sposób, by uratować chorego zęba przed martwicą i ekstrakcją. Wiele osób pamięta, że najpierw konieczne było zatrucie zęba, a dopiero przy następnej wizycie można było go oczyścić i wypełnić. Czyszczenia wymagają wszystkie kanały, w których znajduje się miazga. W zależności od rodzaju zęba jest ich od jednego do czterech. W niektórych przypadkach może wystąpić nawet większa liczba. Dlatego przydatne jest zdjęcie RTG, które dokładnie pokazuje ich ilość oraz rozmieszczenie. Na szczęście rozwój medycyny sprawił, że obecnie zatrucie nie jest konieczne. Dlatego cały zabieg leczenia kanałowego zęba można przeprowadzić podczas jednej wizyty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem trwa najczęściej ok. 1-2 godzin. Choć w niektórych, bardziej skomplikowanych, przypadkach ten czas może ulec wydłużeniu. 

leczenie kanałowe w warszawie cena

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem a klasyczna metoda – jakie są różnice?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się od klasycznej endodoncji. Stomatolog, zamiast patrzeć bezpośrednio lub przez lupę na chory ząb, obserwuje go pod nowoczesnym mikroskopem. Znajduje się on nad głową pacjenta. Dzięki temu ma możliwość dokładnego wglądu do kanałów podczas czyszczenia ich z chorobowo zmienionej miazgi. Tylko dokładne ich oczyszczenie pozwala pozbyć się dręczącego bólu. Lepsza widoczność zapewnia większą precyzję oraz znacząco skraca czas zabiegu. W wielu przypadkach pozwala uniknąć również reinfekcji kanału oraz wiążącego się z nią bólu. 

Ból po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dlatego wbrew obiegowej opinii nie jest on bolesny. Ewentualny ból może być powodowany przez rozległy stan zapalny. Ból ten występuje najczęściej u osób, w przypadku których nie można podać środka znieczulającego. Jest to uzależnione od innych chorób pacjenta, takich jak:

 • miażdżyca
 • padaczka
 • astma
 • cukrzyca
 • nadczynność tarczycy

Ból po leczeniu kanałowym jest zjawiskiem normalnym i związany jest z nadwrażliwością leczonego zęba. Najczęściej jednak po kilku dniach mija, a dolegliwości z każdym kolejnym dniem są coraz mniej odczuwalne. Może się jednak zdarzyć, że ból nie tylko nie ustąpi, a będzie się nasilać. Może to być związane z zapaleniem przyzębia lub niedokładnym oczyszczeniem wszystkich kanałów. W takiej sytuacji niezbędna jest kolejna wizyta u stomatologa, który określi przyczynę dolegliwości oraz zajmie się ich leczeniem. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – cena

Ciężko jednoznacznie wskazać ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem. Cena uzależniona jest od wielu czynników, takich jak m.in. ilość kanałów w zębie czy stopień skomplikowania zabiegu. Wpływ na koszt zabiegu ma również fakt czy potrzebna jest odbudowa zęba. W gabinecie stomatologicznym Acusdent ceny kształtują się następująco:

 • W przypadku zębów z jednym kanałem, czyli zębów przednim cena bez odbudowy to ok. 450 zł, natomiast z odbudową 800-900 zł. W przypadku “jedynek” często stosujemy plastykę zęba, by nie było widać śladu po wykonywanym zabiegu.
 • Zęby z dwoma kanałami, czyli zęby boczne to koszt 600-700 zł bez odbudowy lub 1000-1100 zł z odbudową.
 • Najtrudniejsze w leczeniu są zęby trzonowe, które najczęściej posiadają 3, a nawet cztery kanały. Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem bez odbudowy to koszt 1000-1100 zł, a z odbudową 1400-1500 zł. 

W niektórych przypadkach ząb trzonowy może posiadać nawet 6-7 kanałów. Jeśli zdjęcie RTG wykaże ich większą ilość, cena zabiegu może wzrosnąć do 1600 zł.

Powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem – cena

Czasami może się zdarzyć, że potrzebne jest powtórne leczenie kanałowe. W przypadku klasycznego wypełnienia zęba gutaperką cena takiego zabiegu jest wyższa o 100 złotych. Może ona wzrosnąć nawet o 250-300 zł w przypadkach, gdy powtórne leczenie kanałowe wiąże się z większymi komplikacjami, czyli w przypadku:

 • wypełnienia zęba włóknem szklanym
 • wkładów koronowo-metalowych
 • usunięcia złamanego narzędzia stomatologicznego, które utkwiło w kanale zęba

W przypadku wątpliwości, najlepiej zgłosić się do naszego gabinetu. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto się na nie zdecydować?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem wiąże się z wyższym kosztem niż w przypadku klasycznej metody. Wyposażenie gabinetu w specjalistyczny mikroskop jest drogie. Natomiast lekarze, którzy są wyznaczeni do jego obsługi, muszą posiadać nie tylko niezbędną wiedzę, ale i doświadczenie. Dlatego pomimo ceny, wiele osób  decyduje się na tę metodę leczenia. W gabinetach stomatologicznych wyposażonych w mikroskop można spodziewać się wyleczenia zęba podczas jednej wizyty, krótszego czasu zabiegu oraz wyższej gwarancji dokładnego oczyszczenia kanałów. Dzięki wysokiej precyzji odsetek pacjentów powracających z bólem tego samego zęba jest znacznie niższy niż w przypadku standardowej metody leczenia. Uniknięcie powtórnego leczenia kanałowego to nie tylko brak przykrych dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim większe oszczędności w portfelu.