Wybielanie zębów to zabieg, który pozwala odzyskać lśniący i śnieżnobiały uśmiech. Istnieje wiele sposobów, by uzyskać ten efekt. Od metod wykorzystywanych w warunkach domowych, aż po specjalistyczne zabiegi w gabinetach stomatologicznych. Różnią się między sobą nie tylko specyfiką czy skutecznością działania, ale również ceną. Jaki jest koszt wybielania zębów i co warto wiedzieć o tego typu zabiegach? 

Czy można wybielić zęby za pomocą skalingu?

wybielanie zębów wrocławNajpopularniejszym zabiegiem stomatologii estetycznej i profilaktycznej jest z pewnością pakiet łączący skaling, piaskowanie oraz polerowanie zębów. To metoda, która pozwala usunąć nieestetyczne ciemne obwódki oraz przebarwienia. Wizualnie potrafi rozjaśnić uśmiech, jednak nie wpływa na bazowy kolor szkliwa. Dlatego efekty nie są tak spektakularne, jak w przypadku innych metod. Jednak warto wykonać taki pakiet zabiegów, nie tylko ze względów estetycznych, ale również w ramach zapobiegania poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Odkładający się kamień nazębny może powodować paradontozę, a w efekcie, nawet wypadanie zębów. Na czym polegają poszczególne zabiegi? 

 • Skaling to usuwanie dużych złogów osadów wapiennych z powierzchni zębów.. Dentysta eliminuje je ręcznie lub chemicznie, a coraz częściej spotyka się również możliwość usuwania ich za pomocą ultradźwięków, co sprawia, że zabieg jest bardziej komfortowy. 
 • Piaskowanie to kolejny krok, który za pomocą drobinek “piasku” eliminuje zalegający na zębach osad, pozostawiając zęby gładkie i lekko jaśniejsze. 
 • Ostatnim etapem jest polerowanie, lub inaczej fluoryzacja. Pozwala ona na zmniejszenie wrażliwości zębów i utrwala efekty zabiegu. 

Każdy z zabiegów można wykonać pojedynczo, jednak zdecydowanie bardziej opłaca się wykupić zestaw. Jego cena w zależności od miasta, waha się między 200 a 300 złotych za całość. Skaling można raz w roku wykonać bezpłatnie w ramach NFZ. To również ważny etap w przypadku zdecydowania się na wybielanie zębów metodą nakładkową. Sprawia, że zabieg jest znacznie skuteczniejszy, a efekty – lepsze. 

Wybielanie zębów metodą nakładkową – cena i podstawowe informacje

Bardzo skuteczną i prostą metodą jest wybielanie zębów metodą nakładkową. To jeden z najpopularniejszych sposobów, by uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Rozpoczyna się od konsultacji ze stomatologiem, który sprawdza stan uzębienia. Jest to niezwykle ważne, gdyż żel wybielający może poprzez ubytki dostawać się do zębiny i ją uszkodzić. Dlatego zaleca się wyleczenie wszystkich zębów, zanim przystąpi się do ich wybielania. Niezbędne jest również usunięcie zalegającego kamienia. Jeśli wszystko jest w porządku i został wykonany skaling, dentysta pobiera odcisk uzębienia, na podstawie którego zostanie wykonany spersonalizowany zestaw nakładek na zęby. Dzięki temu, że jest on dopasowany indywidualnie do użytkownika, doskonale przylega do uzębienia. To daje znacznie lepsze i równomierne efekty.

Gdy nakładki są już gotowe, stomatolog dobiera odpowiedni preparat do wybielania. Jego stężenie należy dobrać do pacjenta. Liczy się efekt, jaki chce on uzyskać oraz stopień wrażliwości zębów. Właściwy zabieg wykonuje się w domu. Wystarczy zaaplikować żel do nakładek i założyć je na zęby – w ciągu dnia lub na noc. Dokładne wytyczne, takie jak czas noszenia nakładek i ilość powtórzeń, przedstawia stomatolog. Koszt zabiegu waha się od 600 do 750 złotych w zależności od gabinetu, w jakim zostaną wykonane nakładki. 

Metoda laserowa

Jest to znacznie droższa metoda, ale jej efekty są równie trwałe – utrzymują się nawet 3 lata. Sam zabieg natomiast jest znacznie krótszy i pozwala cieszyć się białym uśmiechem od razu po jego wykonaniu. Wybielanie zębów u dentysty zaczyna się od oceny stanu uzębienia oraz wykluczeniu przeciwwskazań, które mogłyby dyskwalifikować pacjenta. Do najczęstszych przeszkód w zastosowaniu tej metody należą:

 • ciąża lub karmienie piersią
 • młody wiek pacjenta (minimum ukończone 16 lat) 
 • aparat ortodontyczny – zabieg można przeprowadzić najwcześniej po 4-6 tygodniach od jego zdjęcia
 • nadwrażliwość zębów
 • próchnica
 • odsłonięte szyjki i korzenie zębów
 • uszkodzone szkliwo
 • palenie papierosów

Należy również pozbyć się z zębów kamienia i osadów za pomocą skalingu i piaskowania, a następnie wypolerować zęby specjalną pastą. Następnie można przejść do wybielania zębów. Cena tych zabiegów jest najczęściej wliczona w ogólny koszt. Warto jednak dopytać o to w wybranym gabinecie. 

Na czym polega wybielanie zębów lampą?

Sam zabieg laserowego wybielania zębów jest prosty i bezbolesny. Trwa zazwyczaj około godziny. Stomatolog ocenia kolor zębów oraz ustala z pacjentem efekt, jakiego on oczekuje. Następnie zabezpiecza usta oraz dziąsła specjalną żywicą. Nakłada żel wybielający i naświetla zęby specjalistyczną lampą. Ta metoda pozwala na rozjaśnienie uśmiechu nawet o 14 stopni w skali Vita, co sprawia, że efekty są spektakularne i często niemożliwe do uzyskania w innych warunkach. Zabieg kończy się nałożeniem żelu lub pasty, które minimalizują nadwrażliwość, spowodowaną przez wybielenie zębów. Cennik usługi waha się w granicach od 800 do nawet 2000 złotych. Uzależniony jest nie tylko od lokalizacji gabinetu, ale również stanu zębów – wybielanie zębów martwych jest znacznie trudniejsze, a tym samym droższe niż w przypadku zdrowych.

Trudne przebarwienia i martwe zęby – rozwiązaniem są licówki

W przypadku trudnych i opornych przebarwień oraz martwicy zębów, lekarz stomatolog może doradzić wykonanie licówek, które zakryją właściwy kolor zębów. Jest to niestety bardzo droga metoda – wykonanie jednej licówki to koszt od 1 do 2 tysięcy złotych. Czasem jest to jednak jedyna metoda na to, by móc cieszyć się białym uśmiechem. Licówki to niewielkie i bardzo cienkie płytki, które przykleja się na stałe do zębów. Wykonane są zazwyczaj z ceramiki lub porcelany i dopasowane kolorystycznie do pozostałych zębów, by wyglądać jak najbardziej naturalnie. Służą nie tylko do zmiany koloru przebarwionych zębów. Można je stosować również w przypadku chęci skorygowania kształtu zęba lub zamaskowaniu szpary między zębami. Efekt jest natychmiastowy, a ponieważ licówki są odporne na ubytki i przebarwienia, przy odpowiedniej pielęgnacji, gwarantują doskonały kolor zębów przez wiele lat. 

Wybielanie zębów w domu czy w gabinecie?

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele past, żeli czy specjalnych pasków wybielających. Są one ogólnodostępne w drogeriach stacjonarnych, aptekach i sklepach online. To bezpieczne i niedrogie metody. Ich koszt najczęściej nie przekracza 100-150 złotych. W niektórych punktach można kupić nawet domowe zestawy do wybielania zębów metodą nakładkową. Niestety, kurczliwe nakładki nie zawsze idealnie dopasowują się do zębów, co może skutkować nierównomiernym wybielaniem. Niewskazane jest również wybielanie zębów domowymi sposobami, takimi jak soda, sól czy cytryna. Zabiegi te, choć bardzo tanie, mocno niszczą szkliwo i podrażniają dziąsła. Dlatego zalecamy wizytę u specjalisty. Wybielanie zębów u stomatologa, choć droższe, z pewnością przyniesie zadowalające i trwałe efekty.