Leczenie Kanałowe (endodoncja)

Endodoncja - Leczenie kanałowe

Leczenie Kanałowe Wrocław

Choć regularne wizyty u stomatologa nie uchronią przed próchnicą, to jednak szybkie wykrycie ubytków pozwala na ich wyleczenie przy minimalnej ingerencji w ząb. W przypadku bardziej zaawansowanej próchnicy stomatologia zachowawcza może nie wystarczyć. W przypadku mocno rozwiniętej próchnicy, zwłaszcza gdy infekcja dotyczy miazgi zęba, niezbędne może być leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodontycznym.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zębów jest bardzo często jedyną drogą do uratowania zainfekowanego zęba. W naszej wieloletniej praktyce ciągle spotykamy się z różnymi przypadkami, gdzie leczenie endodontyczne jest najlepszą opcją zachowania naturalnego uzębienia. Choć wiele osób obawia się bólu, związanego z leczeniem kanałowym, to jednak dzięki rozwojowi techniki w dziedzinie endodoncji możliwe jest uratowanie zęba, który w innym wypadku podlegałby ekstrakcji. Leczenie endodontyczne może być stosowane w przypadku zębów, w których miazga uległa infekcji. Rozwój technologiczny sprawia, że leczenie kanałowe może być zastosowane w leczeniu zębów o skomplikowanym układzie korzeni. Możliwe jest także ponowne leczenie endodontyczne, jeżeli zachodzą takie wskazania.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego stomatolog zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić ilość korzeni zęba. Podczas wizyty dentysta zakłada koferdam, aby ochronić pole operacyjne przed dostaniem się śliny. Następnie otwiera ząb. Proces leczenia kanałowego polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z zainfekowanej miazgi przy użyciu specjalistycznych narzędzi, takich jak endometr. Kolejnym krokiem po oczyszczeniu jest odpowiednie przygotowanie obszaru pod szczelne wypełnienie, które odizoluje tkanki od środowiska bakterii. Przestrzenie powstałe po oczyszczeniu zęba wypełnia się dedykowanym materiałem (np. gutaperką). W przypadkach bardziej skomplikowanych w leczeniu endonotycznym może zostać zastosowany mikroskop operacyjny, który pozwala stomatologowi na lepszy ogląd kanałów. Mikroskop może być użyty na przykład w przypadku ponownego leczenia endodontycznego.

Metody endodoncji

W celu indywidualnego doboru najlepszej techniki opracowania kanałów dla danego przypadku zęba naszym Pacjentom proponujemy następujące metody leczenia:

Endodoncja pod mikroskopem daje największą szansę trwałego wyleczenie zęba, ponieważ pracując w dużym powiększeniu widzimy nawet najmniejszych zmiany czy nieprawidłowości. Metoda ta daje nam możliwość  precyzyjnego oczyszczenia, a następnie – co jest bardzo istotne – bardzo dokładnego wypełnienia kanałów korzeniowych. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem daje możliwość uratowania zębów, skazanych w innym przypadku na usunięcie. Wielokrotne powiększenie pola operacyjnego przez mikroskop pozwala endodoncie na dokładne oczyszczenie i wypełnienie kanałów, także podczas leczenie reednodontycznego.